Kurumsal Üye Girişi
Kullanıcı Kodu
Kullanıcı adı
Şifre
 
Yeni üye kayıt
 
 Haber - Duyuru
Yeni Çıkanlar - Yeni Baskılar
Makro ve Mikro Ekonominin ABC'si
Prof. Dr. İlker PARASIZ
1. Baskı
Bugünkü MAKRO EKONOMİ
Prof. Dr. İlker PARASIZ
Prof. Dr. Nazım EKREN
1. Baskı
KÜRESELLEŞEN DÜNYADA DEĞİŞİMİN FARKLI YÜZLERİ
Disiplinler Arası Bir Yaklaşım
Editörler
Doç. Dr. Neslihan SAM
Doç. Dr. Rıza SAM
3. Baskı
VETERİNER ANATOMİ
Hareket Sistemi & İç Organlar
Prof. Dr. Ali BAHADIR
Prof. Dr. Hüseyin YILDIZ
5. Baskı
Modern BANKACILIK
Teori ve Uygulama
Prof. Dr. İlker PARASIZ
3. Baskı
40 Yaş
KIZIMA MEKTUPLAR
Opt. Dr. Ceyhun İRGİL
3. Baskı
Sosyal Bilimlerde SPSS ile Veri Analizi
Prof. Dr. Nuran BAYRAM
3. Baskı
Finansal Krumlar ve Piyasalar
Prof. Dr. İlker PARASIZ
2. Baskı
Sosyal Politikanın Temelleri
Prof. Dr. Sami GÜVEN
5. Baskı
Makro Ekonomi
Prof. Dr. İlker PARASIZ
10. Baskı
Maliye Tarihi
Prof. Dr. Filiz GİRAY
4. Baskı
Dayanıklı Tüketim Malları Ekonomisi
Prof. Dr. İlker PARASIZ
1. Baskı
ÖRNEKLEME
Prof. Dr. Özer SERPER
Prof. Dr. Mustafa AYTAÇ
Prof. Dr. Nuran BAYRAM
3. Baskı
Geleceğe Işık Tutan Eğitimci İbrahim Alaaddin Gövsa
Yrd. Doç. Dr. Kelime ERDAL
1. Baskı
ULUSLARARASI İKTİSAT
ve Yeni Yönelimler
Prof. Dr. İlker PARASIZ
Prof. Dr. Nazım EKREN
1. Baskı
MİKRO EKONOMİ
Rekabet Ekonomisi İçerikli Yaklaşım
Prof. Dr. İlker PARASIZ
Prof. Dr. Nazım EKREN
1. Baskı
İKTİSAT
Prof. Dr. İlker PARASIZ
Prof. Dr. Nazım EKREN
Prof. Dr. Yusuf TUNA
1. Baskı

Online : 16  
Toplam Ziyaret : 3287020

 
 Ürün Detay | Geri dönmek için tıklayınız


Uygulamalı İstatistik
Prof. Dr. Özer SERPER
Liste Fiyatı:45,00 ? İndirimli Fiyatı:
ISBN:975-8606-94-8 |  16,5x23,5 | 1. Hamur | 702 Sayfa | 7. Baskı | 2014

Üniversitelerimizin çeşitli fakülte ve yüksekokullarında okuyan öğrencilerin temel ders kitabı ihtiyacını karşılamayı, ayrıca istatistiksel tekniklerden yararlanmak isteyenlere yardımcı olmayı amaçlayan “Uygulamalı İstatistik 1” ve “Uygulamalı İstatistik 2” adlı kitaplarımın genişletilmiş 6. baskıları da tükenmiş bulunuyor. Gerek üniversitemiz ve diğer üniversiteler öğretim üyelerinden gerekse konu ile ilgilenen araştırmacılardan gelen teşvik ve öneriler sonucu kitabımı yeni bir baskıya hazırladım. Bunu yaparken kitabın içeriğini tekrar gözden geçirip gerekli değişiklikleri ve kısaltmaları yaptım. Böylece kitabımı tek bir ciltte toplamış oldum. Kitabımın bu yeni şekliyle uygulamalı bilim dallarındaki ön lisans, lisans ve lisans üstü öğrencileri ile araştırmacılar için yararlı olacağını umuyorum.

Bu vesile ile, öğrenci arkadaşlarıma önemli bir noktayı işaret etmek isterim:  Yüksek öğrenim gençliğinin büyük bir çoğunluğu gibi sizler de matematiği zor bir ders olarak kabul etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle, matematik kitapları gibi formüllerle dolu olan elinizdeki kitabı incelediğinizde, istatistiği kolay kolay içine girilemeyecek bir konu, hattâ başarılması olanaksız bir ders olarak düşünmeniz olasıdır. Hemen belirteyim ki, istatistik derslerinde ele alınan konuları öğrenmeniz için üstün zekâlı olmanıza gerek yoktur. Nitekim lise, hattâ ilköğretim düzeyindeki temel matematik bilgisi çeşitli işlemleri yapmanız için yeterli olacaktır. Unutmayınız ki, ders çalışırken yapacağınız hataların birçoğu yanlış teknik veya formülün kullanılmasından değil, dört işlemde yapılan dikkatsizliklerden kaynaklanabilecektir. O halde, istatistik çalışmaya başlamadan önce yapacağınız ilk iş, unutmuş olabileceğiniz söz konusu temel işlemleri birkaç saatlik çalışmayla hatırlamanızdır. Bunu yaptığınızda istatistik dersi sevimsiz olmaktan çıkacak, belki de en çok seveceğiniz bir ders haline gelecektir. İstatistiği daha kolay başarmanız için çalışmanızı günlük olarak düzenlemeniz ve derslere kesintisiz devam etmeniz yararlı olur. Eğer ekstern öğrenci statüsünde iseniz dersleri izlemeniz kuşkusuz olanaklı olamayacaktır. Bu durumda kolay anlaşılır, hattâ ders anlatılıyormuş gibi kaleme alınmış kitaplara ihtiyaç duyacağınız açıktır. İşte elinizdeki kitap ekstern öğrencilerin derse devam edememe sorununu da büyük ölçüde giderecek niteliktedir.

Öğrenci arkadaşlarıma işaret edeceğim diğer bir önemli nokta da şudur:  İstatistiğin konusu kollektif olayların incelenmesidir. Bu nedenle, kitabımızda bu konunun en temel ilkeleri ele alınmıştır. Meslek hayatınızda istatistikle çok yakından ilişkili bir alanı seçmediğiniz takdirde büyük bir olasılıkla çok ayrıntılı çözümlemelerle karşılaşmayacaksınız. Bu durumda elinizdeki kitabın ilk bölümlerinden edindiğiniz temel bilgiler sizin için yeterli olabilecektir. Buna karşılık, kollektif olaylar konusunda daha geniş bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda ise, bu temel bilgileriniz diğer çözümlemeler için başlangıç bilgisi niteliğinde olacaktır.

"Önsöz'den"

 
 
EZGİ KİTABEVİ YAYINLARI
Altıparmak Cd. Burç Pasajı No:35-36 BURSA Tel : (224) 220 96 97 Faks: (224) 223 24 70